Lisenssimaksujen esittäminen yhdistyksen tuloslaskelmassa

Kaikki tuloslaskelmaan ja taseeseen liittyvät keskustelut ja kysymykset.
Post Reply
Iiris
Posts: 1
Joined: 10 Feb 2011, 14:01

Lisenssimaksujen esittäminen yhdistyksen tuloslaskelmassa

Post by Iiris »

Eräs urheiluseura haluaa näyttää liitolle suoraan maksetut lisenssimaksut omassa tuloslaskelmassaan varainhankinnan ryhmässä sekä tuottoina että kuluina esim. tuotot 1000 euroa ja kulut 1000 euroa eri riveillä, koska haluavat näyttää jäsenilleen kuinka paljon rahaa jäsenillä on yhteensä mennyt seuran toimintaan. Tarkoitus on siis informatiivinen.
Onko kiellettyä tai hyvän kirjanpitotavan vastaista esittää tuloslaskelmassa sellaisia eriä jotka eivät ole kulkeneet seuran oman pankkitilin kautta vaan ne on maksettu suoraan liiton tilille?
JK50
Posts: 87
Joined: 28 Dec 2010, 18:52

Re: Lisenssimaksujen esittäminen yhdistyksen tuloslaskelmass

Post by JK50 »

Liikevaihtoon tällaisia läpikulkueriä ei ainakaan saa laskea, eli se pitää ottaa kirjauksissa huomioon. Jos siitä asiasta huolehtii, niin mielestäni ei pitäisi olla estettä kyseisten tapahtumien esittämiselle kirjanpidossa.
Post Reply