Hei
Olen auttamassa metsätalouden kirjanpidon/veroilmoituksen tekemisessä ja kuittien joukossa on Verohallinnon tosite "Kirjanpito - Arvonlisäsuoritukset". Ilmoitusjakso on 2014 ja maksettava alv kohdassa on euromääräinen summa. Kirjataanko tämä kirjanpidonpäiväkirjaan ja miten sitä tulisi käsitellä?
Kirjanpito-ohjelma on WebWakka.
Arvonlisäsuoritukset
Re: Arvonlisäsuoritukset
Näkyykö kyseisessä tositteessa siis yrittäjän verottajalle maksamien arvonlisäverojen määrä? Teettekö kirjanpitoa yhdenkertaisena vai kahdenkertaisena? Jos kahdenkertaisena, niin veron maksu kirjataan pienentämään arvonlisäverovelkatilin saldoa (veron maksaminen pienetää näin verovelkaa). Yhdenkertainen kirjanpito ei ole minulle kovinkaan tuttua, mutta veikkaisin että arvonlisäveron maksutapahtumaa ei sinne kirjailtaisi välttämättä ollenkaan.
Re: Arvonlisäsuoritukset
Kirjanpitoa tehdään yksinkertaisena. Tositteessa olevan tekstin mukaan voisi ajatella että kyseessä on verottajalle maksettujen arvonlisäverojen määrä mutta summa ei täsmää kauppojen alv summien kanssa - ehkä kysyn verottajalta tätä asiaa - kiitoksia vastauksesta ja hyvää illanjatkoa.Andy kirjoitti:Näkyykö kyseisessä tositteessa siis yrittäjän verottajalle maksamien arvonlisäverojen määrä? Teettekö kirjanpitoa yhdenkertaisena vai kahdenkertaisena? Jos kahdenkertaisena, niin veron maksu kirjataan pienentämään arvonlisäverovelkatilin saldoa (veron maksaminen pienetää näin verovelkaa). Yhdenkertainen kirjanpito ei ole minulle kovinkaan tuttua, mutta veikkaisin että arvonlisäveron maksutapahtumaa ei sinne kirjailtaisi välttämättä ollenkaan.
Ajatus on samalla opiskella kirjanpitoa ja lopulta "tarkistuttaa" aikaansaannos ammattimaisella kirjanpitäjällä

Re: Arvonlisäsuoritukset
Jos kirjanpito on yhdenkertainen, niin se on myös maksuperusteinen, joten voi tarkistaa vuonna 2014 laskujen alvit. Jos ei täsmää, niin varmaan tositteessa pitäisi lukea mistä on kysymys. Normaalisti se kirjataan maksettu alv -tilille (yhdenkertainen kirjanpito) sille tilikaudelle, jolloin kyseinen summa on maksettu.TapioJ kirjoitti:Kirjanpitoa tehdään yksinkertaisena. Tositteessa olevan tekstin mukaan voisi ajatella että kyseessä on verottajalle maksettujen arvonlisäverojen määrä mutta summa ei täsmää kauppojen alv summien kanssa