Arkipyhät Kaupan alalla

Erilaiset palkanmaksuun liittyvät kysymykset.
Post Reply
KatiP
Posts: 5
Joined: 19 Sep 2013, 07:55

Arkipyhät Kaupan alalla

Post by KatiP »

Minulla on seuraavanlainen tilanne. On kk-palkkalainen (37,5t/vk) kaupan alan työntekijä (konttoripuolella). Kaupan alalla työaikaa lyhentävät (palkalliset) arkipyhät joulukuussa ovat itsenäisyyspäivä, jouluaatto ja tapaninpäivä, eli 25.12. ei ole työaikaa lyhentävä ja tänä vuonna 2015, se on perjantai. Eli jouluviikolla työaikaa on lyhentänyt ainoastaan jouluaatto. Pitääkö kuukausipalkkalaiselta vähentää tuon pe 25.12. arkipyhän osuus kuukausipalkasta vai maksetaanko normaali kuukausipalkka, vai pitääkö kuukausipalkkaisen tehdä tuon arkipyhän tunnit takaisin jossain vaiheessa?

Mielestäni Kaupan alan työehtosopimus on hieman puutteellinen ohjeistuksessa tämän suhteen, ja minulle itselleni ei ole kertaakaan tullut vastaan sitä, että kuukausipalkasta vähennettäisiin arkipyhäpäivien palkkaa.
HannaF
Posts: 122
Joined: 23 Jan 2015, 12:36

Re: Arkipyhät Kaupan alalla

Post by HannaF »

Vastaus tulee nyt ilmeisesti myöhässä, mutta tätä pitäisi lähteä ratkaisemaan ensinnäkin sillä noudatetaanko tapauksessasi jotain TESiä vai mennäänkö lainsaadännön mukaan?
KatiP
Posts: 5
Joined: 19 Sep 2013, 07:55

Re: Arkipyhät Kaupan alalla

Post by KatiP »

Kuten otsikossa ja viestissä mainitsin, niin noudatetaan Kaupan alan työehtosopimusta.
Savon Jussi
Posts: 412
Joined: 12 Jul 2012, 16:21

Re: Arkipyhät Kaupan alalla

Post by Savon Jussi »

Kuukausipalkka on nimensämukaisesti palkka kuukauden työstä. Arkipyhiä menee ja tulee, ei niistä vähennetä tai lisäillä kuukausipalkkasten palkkaa. Joskus työpäiviä on enemmän, joskus vähemmän.
Post Reply