Olen aloitteleva kirjanpitäjä ja haluaisin kuulla parhaat vinkkinne aloittelevalle kirjanpitäjälle.
Aloitan tekemään Oy:n kirjanpidon itse ensi vuoden alusta lähtien (nyt se on ulkoistettu tilitoimistolle). Volyymit eivät ole kovin suuria ja liiketapahtumat samankaltaisia. Minulla on vahva kokemus reskontroista, palkanlaskennasta ja maksuliikenteestä jne. ja olen tiliöinyt edellisissä työpaikoissa paljon tiliotteita, tehnyt muistiotositteita jne.
Meillä vaihtuu taloushallinnon ohjelmisto ja nyt on päällä tiukka ohjelmistotoimittajan koulutusputki kaikkeen taloushallintoon liittyen.
Jännittää, miten hommat alkaa sujua. Olen kyllä hyvin perusteellinen ja huolellinen, ja otan asioista selvää vaikka kiven silmästä, jos tarvitaan. Kai kaikki kirjanpitäjät ovat jostain aloittaneet...? Opiskelua helpottaa, että asiat ovat ns. tuttuja edes teoriassa.
Kertokaa minulle hyviä vinkkejä, miten selviän?
