Oman pääoman sijoitus ja nosto

Toiminimen kirjanpitoon ja verotukseen liittyvät keskustelut
Post Reply
OfficeCareer
Posts: 47
Joined: 27 Feb 2012, 21:26

Oman pääoman sijoitus ja nosto

Post by OfficeCareer »

Heissan!

Eli miten verottaja suhtautuu siihen, jos sijoitan toiminimeeni vähän rahaa erästä hankintaa varten, ja myöhemmin nostan sen? Ja lasketaanko tuo takaisin nosto työtuloksi?

Kiitos etukäteen jos joku osaa vastata! :)
Andy
Posts: 1560
Joined: 16 Aug 2008, 15:50

Re: Oman pääoman sijoitus ja nosto

Post by Andy »

Hei!

Kyseessä on yksityissijoitus ja yksityisnosto. Ne ovat tasetapahtumia, eivätkä vaikuta verotettavaan tulokseen. Ainoa asia johon suuret yksityisnostot voivat vaikuttaa on yrityksen korkojen vähennyskelpoisuus, joka voidaan menettää jos oma pääoma menee suurten yksityisnostojen johdosta miinukselle. Tällöin verottaja katsoo että yrityksen lainoilla on tosiasiassa rahoitettu yksityiselämän kuluja ja siksi yrityslainojen korkojen vähennysoikeus poistuu siltä osin.

Pähkinänkuoressa siis vielä: Jos yritykselläsi ei ole lainoja, niin yksityissijoituksien ja -nostojen määrillä ei ole mitään vaikutusta verotettavaan tulokseesi.
Post Reply