Tappio ja taseen oma pääoma?

Keskustelua ilmaisesta Tappio-nimisestä kirjanpito-ohjelmasta.
Post Reply
Konttorirotta
Posts: 54
Joined: 29 Aug 2009, 18:10

Tappio ja taseen oma pääoma?

Post by Konttorirotta »

Miten tilinpäätöskirjaus tuloksen osalta pitäisi tehdä, että Tappio näyttäisi oman pääoman oikein? Tällä hetkellä taseessani seisoo omaa pääomaa tilikauden tappion verran liikaa. Jos kirjaan tilikauden tappion tasetilille, niin silloinkin jokin on pielessä. Jokin on nyt pielessä! Mitä en tuosta ymmärrä?
Andy
Posts: 1560
Joined: 16 Aug 2008, 15:50

Re: Tappio ja taseen oma pääoma?

Post by Andy »

Tappion pitäisi automaattisesti lisätä/vähentää tilikauden tulosta koko ajan Taseen vastaavaa-puolelta. Semmoinen pieni kauneusvirhe Tappiossa on tällä hetkellä, että tilikauden tulos tulee erikseen taseen lopussa eikä oman pääoman alla, mutta se on pikku juttu, jonka jokainen osaa varmasti näinkin laittaa oikein veroilmoitukseen. Tilinavauksessa tuon tuloksen voi sitten siirtää oikealla tavalla Edellisten tilikausien voitto (tappio) -tilille.
Konttorirotta
Posts: 54
Joined: 29 Aug 2009, 18:10

Re: Tappio ja taseen oma pääoma?

Post by Konttorirotta »

No jees! Ajattelin, että onko tuollaisessa jotain käytännön virkaa. Jos se joka taholle tuollaisena kelpaa, niin totta kai kelpaa minullekin.
Post Reply