Sivu 1/1

Yksityisnostot tavarana

Lähetetty: 22 Elo 2010, 14:49
Kirjoittaja mipa
Mihin kirjataan kun toiminimessä nostan yritykselle ostamistani tavaroista tavaraa itselleni?

Re: Yksityisnostot tavarana

Lähetetty: 22 Elo 2010, 15:06
Kirjoittaja Moderator
Jos otat omaan käyttöön yrityksen tuotteita, niin kirjaus menee Per Yksityisnostot An Ostot. Jos otat enintään 850 € arvosta vuodessa tavaroita yksityiseen kulutukseen, niin sinun ei tarvitse maksaa niistä arvonlisäveroa. Jos raja ylittyy niin yksityisnosto merkitään alv:n verran suuremmaksi ja alv:n osuus kirjataan alv-velka-tilille.

Re: Yksityisnostot tavarana

Lähetetty: 22 Elo 2010, 15:21
Kirjoittaja mipa
Kiitos vastauksesta. Vielä mistä kohdasta tilikarttaa alan etsimään yksityistiliä?

Re: Yksityisnostot tavarana

Lähetetty: 22 Elo 2010, 15:40
Kirjoittaja Moderator
mipa kirjoitti:Kiitos vastauksesta. Vielä mistä kohdasta tilikarttaa alan etsimään yksityistiliä?
Oman pääoman alta!

Re: Yksityisnostot tavarana

Lähetetty: 30 Elo 2010, 14:31
Kirjoittaja kofa
Nyt vastaan hitusen mutu-tuntumalla, mutta muistelisin että nykyään omaan henkilökohtaiseen käyttöön otetut tavarat kirjataan ihan normaalisti myyntinä ja niistä tilitetään alv. Jos taas myyntiin tarkoitetut tavarat otetaan firman käyttöön, ne kirjataan noin kuin Moderator kirjoitti.

Mutta tosiaan, en nyt uskalla sanoa ihan varmaksi. Pitäisi tarkistaa jospa löytäisin vielä sen tekstinpätkän mistä asian muistelisin lukeneeni.

Re: Yksityisnostot tavarana

Lähetetty: 30 Elo 2010, 21:35
Kirjoittaja Talousmies
Tavaran tai palvelun omaan käyttöön ottamisesta ei suoriteta veroa, kun elinkeinonharjoittaja ottaa vähäisessä määrin tavaroita tai palveluja omaan tai perheensä yksityiseen kulutukseen. (Arvonlisäverolaki 3:22 a §)

Rajana pidetään ymmärtääkseni edelleen tuota 850€. Eipä näitä omia käyttöjä kukaan oikein ilmoittele, kun siitä on lähes mahdotonta jäädä kiinni verotarkastuksessa.