Sivu 1/1
tilit 7110 ja 7111 kahvitarvikkeet oy:n kirjanpidossa
Lähetetty: 31 Joulu 2018, 13:20
Kirjoittaja Tiu
Mitä kaikkea otsikon mukaisille tileille voi kirjata? Yhteiskäyttöön tulevat kahvit, maidot yms? Onko näihin mitään rajoitteita? Saako alv vähentää näistä normaalisti?
Re: tilit 7110 ja 7111 kahvitarvikkeet oy:n kirjanpidossa
Lähetetty: 20 Tammi 2019, 15:52
Kirjoittaja makane
Vajaa vuosi sitten samantyyppistä asiaa kyselin minäkin, ja hyvän vastauksen sain
https://www.kirjanpitofoorumi.com/viewt ... f=3&t=3542
Re: tilit 7110 ja 7111 kahvitarvikkeet oy:n kirjanpidossa
Lähetetty: 20 Elo 2019, 09:10
Kirjoittaja tmijhuhtala
Käsittääkseni alv:tä ei saa vähentää koska yritys on loppukäyttäjä.
Re: tilit 7110 ja 7111 kahvitarvikkeet oy:n kirjanpidossa
Lähetetty: 20 Elo 2019, 10:31
Kirjoittaja myokymia
tmijhuhtala kirjoitti: ↑20 Elo 2019, 09:10
Käsittääkseni alv:tä ei saa vähentää koska yritys on loppukäyttäjä.
Saa vähentää arvonlisäveron ihan normaalisti. Mikäli viittaat "loppukäyttäjä" -termillä omaan käyttöön oton arvonlisäverosäännöksiin (AVL 3:20-22 §) ei niitä sovelleta, koska kahvitarvikkeet kuuluvat 10 luvun vähennysoikeuden piiriin.
Normaaleja kahvitarjoiluita ei katsota myöskään luontoiseduksi (henkilökunnan yksityiskäyttöön luovuttamiseksi) ja täten vähennysoikeuden ulkopuolisena. Verohallinnon ohje "Luontoisedut verotuksessa":
Ravintoedulla tarkoitetaan järjestelyä, jossa työnantaja tarjoaa palkansaajalle aterian käypää hintaa alempaan hintaan tai täysin vastikkeetta. Ateriana pidetään lounasta, päivällistä ja illallista. Ateriana ei pidetä työnantajan tarjoamaa aamupalaa, kahvia ja kahvileipää eikä työnantajan järjestämää virvoketarjoiluja. Jos kahvitarjoilu on kuitenkin niin runsas, että se korvaa normaalin lounasruoan, kyse on ravintoedusta.