Sivu 1/1

Termit hakusessa

Lähetetty: 19 Loka 2017, 17:13
Kirjoittaja makane
Kun en ole ammattilainen, alalla käytetyt termit joskus hämmentävät. Mitä eroa esimerkiksi on nettotuotolla ja katteella? Jaksaisiko joku kirjoitella noille määritelmät?

Re: Termit hakusessa

Lähetetty: 20 Loka 2017, 07:33
Kirjoittaja myokymia
Asiaa vielä vaikeuttaa, että termejä käytetään hyvin yleisesti arkikielenkäytössä eri tavalla kuin taloustieteessä. Käsittääkseni esim nettotuotto, on talousteoreettisesti varattu eri tarkoitukseen kuin missä sitä arkikielessä käytetään.

Katteita on erilaisia, riippuen missä yhteydessä puhutaan. Katetuotto (myyntikate) on yksinkertaistettuna: myyntituotot - muuttuvat kustannukset. Katetuotolla pitäisi sitten kyetä kustantamaan kiinteät kustannukset. Eli jos ostan 10 rahaa maksavan tavaran ja myyn sen hintaan 12 rahaa, kate(tuotto) on 2 rahaa.

Arkikielessä nettotuottona puhutaan usein tuloja verojen jälkeen (eli käytännössä rinnastetaan tilikauden tulokseen). Tämä käyttö tulee ehkä siitä, että nettopalkalla tarkoitetaan palkansaajan käteen jäävää osuutta.

Taloushallinnossa nettotuottoa käytetään kuitenkin useimmiten esim investointilaskennan lopputuloksena tai milloin hyvänsä halutaan selvittää investoinnin tulojen ja kulujen erotus. Eli jos ostan ja maksan miljoonan euron koneen tänään ja se kestää kaksikymmentä vuotta ja tuona aikana sillä koneella saadaan kolmen miljoonan tulot, koneen nettotuotto on kaksi miljoonaan (mutta tuotot tulee vielä ennen nettotuoton laskentaa diskonta tähän päivään). Itselle tuo sisäinen laskenta on hieman vieras maailma, joten joku enemmän tietävä ehkä avaa paremmin mitä nettotuotolla tarkoitetaan.

Bruttotuloksella tarkoitetaan kirjanpidossa: liikevaihto+ muut liiketoiminnan tuotot -ostot ja ulkopuoliset palvelut. Tarkemmin kts PMA 2:1§.

P.S. Yllä olevat eivät siis ole tarkkoja määritelmiä, enemmänkin suuntaa antavia näkemyksiä siitä, mitä niillä mielestäni tarkoitetaan. Joten jos joku jaksaisi kirjoitella määritelmät, olisi kiva.