Sivu 1/1

Mistä aloittaa?

Lähetetty: 26 Helmi 2010, 14:57
Kirjoittaja Opissa
Hei, aloittelen kirjanpidon pitoa ja kirjaustekniikka ei oikein ole halussa.

Miten on helpoin edetä kun minulla on ostovelkoja joulukuulta ja sitten tietysti tammikuun tositteet. Järjestänkö ostovelkatositteet tammikuun tositteiden sekaan maksupäivän mukaan vai missä järjestyksessä edellisen kuun tositteet on järkevin kirjata?

Re: Mistä aloittaa?

Lähetetty: 26 Helmi 2010, 19:45
Kirjoittaja Andy
Hei!

Ostovelkojen varsinaiset kuitithan kirjataan jo joulukuun kirjanpitoon niiden päivämäärien perusteella. Kirjaus menee silloin esimerkiksi Per Pienhankinnat An Ostovelat. Kun maksu tehdään tammikuussa, niin se kirjataan yleensä käyttäen tositteena pankkitilin tiliotetta (jossa maksu näkyy) ja kirjaus tapahtuu Per Ostovelat An Pankkitili.

Toisin sanoen ostovelkojen kuitit kuuluvat joulukuun kuittien sekaan, mutta niiden maksun osoittava tiliote on tammikuun tiliote, joka puolestaan on tammikuun kirjanpitotositteita.