Sivu 1/1
Mikä on hyvä aika vaihtaa isännöitsijä/kirjanpitäjä?
Lähetetty: 11 Syys 2014, 18:19
Kirjoittaja apelix
Tuollainen vaihdos olisi edessä kun homma ei nyt nykyisen kanssa toimi. Kannattaako asunto-osakeyhtiön nitkutella tilikauden vaihteeseen vai toimia irtisanomisajan puitteissa? Jos vaihdon tekisi nopealla aikataululla olisi uudet toimijat jo sisällä vaikkapa ensi vuotta ja kevään yhtiökokousta ajatellen.
Re: Mikä on hyvä aika vaihtaa isännöitsijä/kirjanpitäjä?
Lähetetty: 13 Syys 2014, 14:37
Kirjoittaja ilpokuikka
apelix kirjoitti:Tuollainen vaihdos olisi edessä kun homma ei nyt nykyisen kanssa toimi. Kannattaako asunto-osakeyhtiön nitkutella tilikauden vaihteeseen vai toimia irtisanomisajan puitteissa? Jos vaihdon tekisi nopealla aikataululla olisi uudet toimijat jo sisällä vaikkapa ensi vuotta ja kevään yhtiökokousta ajatellen.
Kirjanpidon ja reskontrien kannalta ei sillä varsinaisesti ole merkitystä, nykyistä tulee pyytää tekemään välitilinpäätös (maksaa x eur) jotta uusi yrittäjä saa taseen alkusummat. Ihan sama homma kuin jos vaihtaisi tilikauden vaihteessa. Ja tottakai reskontrat ym. avoimet laskut, tositteet jne. pitää saada uudelle kaverille mahd. pian.
Ettekö voi irtisanoa sopparia päättymään 31.12.2014, olettaen että tilikausi = kalenterivuosi?