Sivu 1/1

yel-maksu, mihin kohtaan

Lähetetty: 26 Tammi 2014, 11:04
Kirjoittaja IhanPihalla
Kohta 367 Muut vähennyskelvottomat kulut: 'Ilmoita pakolliset YEL-maksut tässä kohdassa silloin, kun ne sisältyvät kirjanpitoon mutta niitä ei ole vähennetty elinkeinotoiminnan kuluissa, ja haluat vähentää ne esitäytetyllä veroilmoituksellasi. Huom. Jos näitä maksuja ei ole vähennetty elinkeinotoiminnan kuluissa, voit vaihtoehtoisesti siirtää ne vähennettäväksi puolisosi verotuksessa.'

Yel-maksu sisältyy yritykseni kirjanpitoon. Mikä on siis se kohta veroilmoituksessa johon yel-maksu laitetaan, kun se halutaan vähentää elinkeinotoiminnan kuluissa? Vai merkataanko se aina tuohon 367 kohtaan?

Re: yel-maksu, mihin kohtaan

Lähetetty: 26 Tammi 2014, 11:17
Kirjoittaja rutja76
IhanPihalla kirjoitti:Yel-maksu sisältyy yritykseni kirjanpitoon. Mikä on siis se kohta veroilmoituksessa johon yel-maksu laitetaan, kun se halutaan vähentää elinkeinotoiminnan kuluissa? Vai merkataanko se aina tuohon 367 kohtaan?
Ei, liikkeen- ja ammatinharjoittaja yksityiskohtaisessa täyttöohjeessa lukee (kohta 367): "Ilmoita pakolliset YEL-maksut tässä kohdassa silloin, kun ne sisältyvät kirjanpitoon mutta niitä ei ole vähennetty elinkeinotoiminnan kuluissa, ja haluat vähentää ne esitäytetyllä veroilmoituksellasi."

Kohdassa 336 "Eläke- ja henkilöstösivukulut" sen sijaan lukee: "Maksamasi eläkkeet ja henkilösivukulut." Eli sinne laitat yel-maksun, kun sen haluat vähentää elinkeinotoiminnan kuluissa.