Sivu 1/1

Peruutusmaksu

Lähetetty: 31 Touko 2012, 11:15
Kirjoittaja SiPu
Pienen ravintolan kirjanpito kyseessä. Asiakas (matkatoimisto) teki tilauksen ryhmälle. Ehdoissa mainittiin että jos peruutus tulee alle 24h varauksen alkamisesta, he maksavat koko summan tilaukselle. Ja niin lopulta tapahtuikin. Matkatoimisto sijaitsee UK:ssa jota pitäisi laskuttaa.

Mikä on meille optimaallisin tapa tehdä laskutus. Laskutammeko ravintolahinnan x eur (sis. ALV) jolloin joudumme maksamaan ALV:n (siis näyttäisi siltä että ruoka on ostettu meiltä, vaikkei asiakas käynytkään meillä) vai teenkö laskun jossa on peruutusmaksu. Meneekö siitä sitten ALV:ia? Ravintolaruoan alv on normaalisti 13%, mutta jos peruutusmaksu on ALV:sta, niin onko sen ALV 23%?

Re: Peruutusmaksu

Lähetetty: 31 Touko 2012, 11:40
Kirjoittaja myokymia
Hotellivarauksen peruutusmaksua on pidetty arvonlisäverottomana "kiinteämääräisenä korvauksena vahingosta", "EYT:n mukaan korvaus ei ole vastike itsenäisestä ja yksilöitävissä olevasta palvelusta, joten se on arvonlisäveroton."

http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_ver ... lis(10029)

Eli siis tuon perusteella kirjoittaisitte asiakkaalle alvittoman lasku, ja jos olette jo laskuttaneet osan ennakkoon alvillisena, siitä pitää antaa uusi alviton lasku.