Millaistakohan tietoa yrittäjille annetaan vakuutusyhtiöissä henk.kohtaisista vakuutuksista ? Olen huomannut, että yrittäjille kaupataan mm. henki- ja sairaskuluvakuutuksia kertomalla, että kulut ovat vähennyskelpoisia yritykselle.
Kuinkakohan yleistä on, että näiden vakuutusten kulut käsitellään vähennyskelpoisina yrityksissä ?
Onko kokemusta ?
Yrittäjän vakuutusmaksut verotuksessa
Re: Yrittäjän vakuutusmaksut verotuksessa
Jonkun verran olen törmännyt, mutta siinäpä sitten selittelee kun verotarkastus tulee. Kyllä kirjanpitäjän pitäisi ymmärtää.
KLT-kirjanpitäjä vm. 2013 

Re: Yrittäjän vakuutusmaksut verotuksessa
EVL:n 8§ sanotaan seuravaa:
Henkivakuutuksesta suoritetut vakuutusmaksut ovat vähennyskelpoisia vain silloin, kun:
Henkivakuutuksesta suoritetut vakuutusmaksut ovat vähennyskelpoisia vain silloin, kun:
1) vakuutuksen edunsaajana on vakuutettu työntekijä tai hänen tuloverolain 34 §:n 3 momentin 2 kohdassa tarkoitettu omaisensa, tai (20.8.2004/774)
2) yhteisö suorittaa maksut yksinomaan vakuutetun kuoleman varalta otetusta vakuutuksesta, jossa edunsaajana on yhteisö ja vakuutettuna työntekijä, jonka työpanoksella on yhteisön toiminnalle huomattava merkitys; viimeksi mainitut vakuutusmaksut eivät kuitenkaan ole vähennyskelpoisia, jos niitä suoritetaan lyhyempänä aikana kuin vakuutusturvan voimassa pysyminen edellyttää jaettaessa maksut tasaisesti koko vakuutusajalle.