Käteisnosto yritysluottokortilla

Kysymykset kirjanpidon perusteisiin liittyen.
Post Reply
BigTuna
Posts: 1
Joined: 02 Oct 2019, 09:05

Käteisnosto yritysluottokortilla

Post by BigTuna »

Kuinka tällainen tapahtuma pitäisi käsitellä matkalaskussa ja kirjanpidossa: työntekijä on nostanut yritysluottokortilla (yritys maksaa laskut) käteistä, ja käyttänyt käteisen matkakuluihin. Näistä tapahtumista on kuitit vieraassa valuutassa, mutta tietenkään tämä ei aivan täysin täsmää nostettuun summaan. Pitäisikö käteisnosto kirjata saatavaksi työntekijältä, ja työntekijän tehdä erikseen kululasku käteiselle maksettuja kuitteja vastaan?
AndersNord
Posts: 43
Joined: 27 Jan 2018, 13:28

Re: Käteisnosto yritysluottokortilla

Post by AndersNord »

Mielestäni tämä kuuluisi käsitellä juuri noin eli paloitella tapahtumittain:

1) kun työntekijä nostaa rahan yhtiön luottokortilla, yhtiölle syntyy saaminen työntekijältä
2) kun työntekijä toimittaa kuitit, jotka osoittavat rahat käytetyn firman kuluihin, kuitataan saaminen ja tehdään kulukirjaukset

Jos työntekijälle on jäänyt tuosta alkuperäisestä rahanostosta kolikoita taskun pohjalle, ne jäävät tällöin asianmukaisesti saamiseksi työntekijältä ja vastavuoroisesti, jos työntekijä maksanut osan kuluista ns. omasta pussista, muodostuu yhtiölle velkaa työntekijälle. Riippuu toki vähän summista, kuinka tarkasti näitä seuraa, mutta em. tavalla seuranta ainakin hoituu selkeästi.
Post Reply