Vanhojen tositteiden kirjaaminen

Kysymykset kirjanpidon perusteisiin liittyen.
Antero80
Viestit: 27
Liittynyt: 21 Tammi 2010, 12:51

Vanhojen tositteiden kirjaaminen

Viesti Kirjoittaja Antero80 »

Teen veljelleni hänen toiminimensä kirjanpitoa. Hän toimitti minulle "vanhoja" tositteita, jotka ovat aikaisemmilta vuosilta, mutta niitä ei ole vielä kirjattu. Miten ne tulisi kirjata? Vaikka kirjaan ne tämän vuoden kirjanpitoon, niin laitanko silti kuittien oikean päivämäärän? Käytän Asteri-ohjelmaa.

Ehdotuksia?

Kiitoksia asiantuntevista vastauksista jo etukäteen.
Marella
Viestit: 93
Liittynyt: 15 Huhti 2010, 21:08

Re: Vanhojen tositteiden kirjaaminen

Viesti Kirjoittaja Marella »

Jos kuittien loppusumma on pieni, kirjaisin normaalisti kuluksi ja huomauttaisin, että pitää parempaa huolta kuiteistaan tulevaisuudessa :mrgreen:

Jos niitä on euromääräisesti paljon, pitäisikö harkita kirjaamista oikealle tilikaudelle ja verotuksen oikaisemista?

Asteria en ole käyttänyt, mutta jos ohjelma antaa päivätä tositteet vanhalle tilikaudelle ja silti laskee ne kuluvan tilikauden lukuihin, niin kirjaisin kuitin oikealle päivälle.
Vastaa Viestiin